Полезни съвети


  • Купувачът ще стане собственик на имота въз основа на постановлението само в случай, че длъжникът е бил негов собственик;
  •  За да може имотът да бъде продаден на публична продан, той трябва освен да е собственост на длъжника, да е и секвестируем;
  •  След осъществяване на публичната продан съдебният изпълнител служебно вдига наложените върху имота възбрани, а всички ипотеки се заличават;
  •  Купувачът е обвързан с вписаните в Имотния регистър преди първата ипотека права на трети лица;
  •  Публичната продан може да бъде атакувана само при наличие на строго определени хипотези;
  •  Освен продажната цена купувачът трябва да заплати такса към ЧСИ, данък за придобиване на имота и такса са вписване в Агенцията по вписванията;

Дължи ли се данък при продажба на недвижим имот
Продажбата на недвижим имот е свързана с редица въпроси, които понякога не намират отговор дори и при най-внимателно четене на законодателната рамка на Р. България. Обикновено причината е, че хората не са сигурни в кой точно нормативен акт да погледнат или до коя институция или какъв специалист да се допитат. Затова експертите от портала събират на едно място отговорите на най-често срещаните въпроси по отношение на данъците при продажба на недвижим имот.

Тук могат да се разгледат различни хипотези, в зависимост от които отговорът на въпроса е “да” или “не”.

Кога не се дължи данък при продажба на имот
За продажба на недвижим имот, който има статут на жилищен, когато продавачът е негов собственик повече от 3 години. Това условие не се обвързва с ползването на имота като жилище- важни са само юридическият статут и времето, минало между покупката и продажбата на имота. Важно е да знаем че това не важи за дарен жилищен имот. Доходите, придобити от продажбата на един такъв имот за календарна година не подлежат на облагане с данък по смисъла на чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

-Не се дължи данък за продажба на до два недвижими имота, включително селскостопански и горски, ако и двата са собственост на продавача повече от 5 години- тази хипотеза също е уредена в чл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ.
-Не се дължи данък при продажба на наследствен имот или по завет. Чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ е основанието, на което се освобождават от облагане доходите на продавача, ако той е получил недвижимия имот в рамките на същата данъчна година по наследство или по завет. В такъв случай в рамките на същата календарна година лицето има право да продаде още един жилищен недвижим имот без да бъде облаган с данъци.
-Не се дължи данък при продажба на земеделска земя, селскостопански и горски имоти- те са освободени от облагане без значение от броя на продадените в рамките на данъчната година, ако продавачът е собственик за повече от 5 години.

Кога се дължи данък при продажба на имот
Дължи се данък във всички останали случаи, включително и при продажба на имущество, придобито чрез дарение. Облага се обаче реализираният доход на данъчна основа. За да се изчисли дължимият данък, следва от нея да се извадят 10% нормативно признати разходи. За да стане по-ясно какво се има предвид, ще дадем пример:

Ако лицето закупи недвижим имот за 100 000 евро и след това го продаде след по-малко от 3 години за 120 000 евро, то доходът, който реализира, е 20 000 евро. От него се изваждат 10% нормативно признати разходи или 2000 евро. Данък в размер на 10% се дължи върху останалите 18 000 евро.

Какво се случва, ако имотът се продаде на същата или по-ниска цена
Както стана ясно от примера, данък се дължи само върху реализирания доход. Такъв обаче няма, ако, дори и след по-малко от 3 години, имотът се продаде на същата или по-ниска цена. Тоест, ако продавачът няма печалба от сделката, той НЕ дължи данък. Частите от данъчното законодателство, касаещи тези хипотези, обаче се променят много често, най-вече през м. декември, за да влязат в сила измененията от следващата календарна година. Ето защо Реалистимо съветва да се правят редовни справки в ЗДДФЛ, когато Ви предстои продажба на недвижим имот.

Трябва ли да се подава данъчна декларация при продажба на имот
Когато доходът от продажба на имот подлежи на данъчно облагане, необходимо е да се подаде и годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Законодателството предвижда дори някои отстъпки:
-5% отстъпка се получава за подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ онлайн, но когато сумата за довнасяне по декларацията не надвишава 500 лв. Тук има и допълнителни изисквания:
-декларацията да се подаде до 31.03 на годината, следваща получаването на облагаемия доход;
-към момента на подаването на декларацията лицето да няма публични задължения, които подлежат на принудително изпълнение;
-самият данък за довнасяне по декларацията да бъде заплатен до 31.03 на следващата календарна година.
Самата декларация може да бъде подадена по няколко начина:
-онлайн, с персонален идентификационен код (ПИК) от НАП или с квалифициран електронен подпис (КЕП);
-по пощата с обратна разписка;
-в някои пощенски клонове;
-в териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес.

Тук ще откриете цялата информация относно всички необходими документи и институции.