Търг НАП – Правила
В търг на НАП може да участва всяко дееспособно физическо лице, български или чуждестранен гражданин, освен ако в закон няма ограничение за участието на чужденци; както и юридическо лице, в това число държавно ведомство;
Участието в търг е лично, чрез законен представител или чрез пълномощник. В публична продажба могат да вземат участие и две или повече лица с общо наддавателно предложение въз основа на един общ депозит. В този случай лицата съвместно се явяват като един наддавач.
Когато лицето участва в търг на НАП чрез пълномощник, последният представя нотариално заверено пълномощно, съдържащо изрично упълномощаване за участие в конкретната публична продажба от името и за сметка на упълномощителя. Изричното упълномощаване включва:
1. Право на упълномощеното лице да подава предложение за участие в търга от името и за сметка на упълномощителя.
2. Право да участва в наддаването за определена вещ и/или вещи.
3. Право да получава и да подава други документи относно участието в търга.
4. Право да подава искане за възстановяване на внесения от името и за сметка на упълномощителя депозит.
Едновременно със съобщението за обявяване на публичната продажба, публичният изпълнител на НАП, провеждащ продажбата оповестява и правилата за продажбата, размера на депозита за участие, начина, по който следва да се внесе, и крайния срок за внасянето му. Предложението за участие в търг трябва да съдържа:
1. Данни за предложителя – име, ЕГН (ЕИК, адрес, електронен адрес и сметка в банка, по която да бъде възстановен депозита;
2. Имота, за който се прави предложението;
3. Предлаганата цена;
4.Подпис на предложителя.
Ако предложението е подадено от две или повече лица, същите могат да посочат в общото предложение идеалните части от бъдещото право на собственост върху вещта, за които всеки от тях участва в търга. При липса на посочени идеални части в евентуалната бъдеща обща собственост върху вещта, частите на съсобствениците в общата вещ се считат за равни до доказване на противното. Недействително е предложението за цена, по-ниска от началната.
Предложението заедно с документ за внесения депозит в размер 20 на сто от първоначалната цена, и нотариално заверено пълномощно, когато участва упълномощен представител, се подават в запечатан непрозрачен плик. Върху плика предложителят отбелязва:
1. Номера и датата на съобщението;
2. Публичният изпълнител;
3. Данни за предложителя (име, ЕГН, ЕИК, адрес, електронен адрес) и подпис.
Съответните документи се поставят в плика, надлежно заверени с „вярно с оригинала”, подпис или на пълномощника. Продажбата чрез ТТН е действителна и при участието само на един участник, при направено редовно предложение, ако предложената от него цена е равна или по-висока от началната тръжна цена.
Депозитът за участие в търг на НАП е 20 на сто от обявената начална продажна цена. Внасянето на депозит за имота е условие за участие в търг с тайно или с явно наддаване. Крайният срок за внасяне на депозита по банковата сметка на съответната ТД или офис на НАП, се определя от публичния изпълнител в съобщението за провеждане на търга.
Внасянето на депозита се счита за извършено в срок, когато е наредено най-късно в последния ден, в който изтича посочения в съобщението срок и дължимата сума е постъпила по съответната сметка на ТД на НАП не по-късно от следващия работен ден. Предложението, заедно с всички изискуеми документи, се депозира в деловодството на съответната ТД или офис на НАП, изпраща се по пощата или чрез куриер.
До обявения краен срок за подаване на предложенията, всеки участник може писмено да оттегли предложението си, като писмото се прилага към протокола на органа, провеждащ търга. Предложението се връща в запечатания плик. Ново предложение може да се подаде след оттегляне на първоначалното, при условие, че е спазен крайният срок.
Всеки участник може да направи само едно наддавателно предложение за един имот. В случай, че преди оттеглянето на първоначално постъпилото предложение, лицето е подало друго, при отваряне на предложенията от водещият търга, второто предложение ще бъде обявено за нередовно, дори първоначалното да е нередовно на друго основание.
Предложенията за наддаване в ТТН се разглеждат в посочените в съобщението ден, час и място, където могат да присъстват предложителите.
Член на комисията на ТТН извършва проверка на самоличността на лицата, имащи право да присъстват на мястото за провеждане на търга, след което ги запознава с условията за участие и пристъпва към разглеждане на предложенията по реда на тяхното постъпване. Водещият търга проверява валидността и редовността на всяко от предложенията.
Нередовно е предложението, което:
1. Не съдържа изброените задължителни реквизити на плика или на предложението;
2. Е подадено от лице, което няма право да участва в търга.
За валидно се счита предложение, което е постъпило до изтичане на работното време провеждащ търга, в деня преди обявения ден за отваряне на предложенията, при условие, че пощенското клеймо в станцията на подаването носи дата не по-късна от посочената крайна дата за подаване на предложенията. Всички действия на водещия търга се отразяват в протокол, в който се записват. Комисията класира ценовите предложения в низходящ ред, от най-високата към най-ниската предложена цена. След изчерпване на списъка с предложения, водещият търга обявява спечелилия участник, предложил най-високата цена и следващите две най-добри предложения.
При еднаква най-висока цена, предложена от двама или повече от присъстващите участници в наддаването, търгът продължава само между тях с явно наддаване. В този случай, провеждащият търга, обявява стъпката за наддаване.
Ако най-високата цена е предложена от двама или повече участници и поне един от тях не присъства при разглеждането на предложенията, провеждащият търга определя спечелилия чрез жребий в присъствието на явилите се участници.
След приключване на търга се обявява спечелилия купувач, предложил най-високата цена, който се уведомява за:
1. Да плати в 7-дневен срок, остатъка от предложената от него цена като приспадне внесения депозит;
2. Ако не плати в посочения срок, внесеният от него депозит се задържа, т.е. лицето губи депозита си;
3. Възможността да инициира отмяна на обезпечителните мерки, наложени от публичния изпълнител върху придобития имот, като подаде искане до публичния изпълнител.
Ако спечелилият участник не присъства, провеждащият търга изпраща електронно съобщение с информацията на електронен адрес. Ако спечелилият търга не плати в срок остатъка от цената, се смята, че същият се е отказал от имота.
Тогава се обявява за купувач следващия участник, предложил следващата най-висока цена, като му се изпраща електронно съобщение. При отказ на втория и всеки следващ участник да заплати остатъка от предложената от него цена, по същия ред и в същите срокове се уведомяват следващите класирани купувачи до изчерпване на всички участници в търга, при условие, че не са изтеглили депозитите си след изтичане на тримесечен срок от датата на провеждане на му. Електронното съобщение се счита за връчено с изтичане на 3-дневен срок от изпращането му.
В 3-дневен срок от превода на сумата по сметката и представяне на документ за плащането на данък за придобиване на имущество по възмезден начин, когато се дължи такъв, се издава постановление за възлагане имота на купувача. Собствеността върху продадения имот преминава върху купувача от датата на постановлението за възлагане, като нотариална форма не е необходима. На купувача на имота се връчват два екземпляра от постановлението за възлагане. Публичният изпълнител въвежда купувача на имота във владение в 7-дневен срок въз основа на издаденото постановление. Въводът се извършва срещу всяко лице, което се намира във владение на имота.
В случаите, че никой от участниците не внесе предложената от цена, се насрочва нов търг на НАП за продажба, като продажната цена се определя в размер 75 на сто от началната тръжна цена, а при последващ трети търг в размер на 50 на сто от началната тръжна цена.
Купувачът е длъжен да поиска вписване на постановлението за възлагане на недвижимия имот в Имотния регистър, воден от Службата по вписвания по местонахождението на имота. Когато предмет на възлагане са няколко имота, находящи се в районите на различни Служби по вписвания, към заявлението до съдията по вписванията в съответната Служба по вписвания, купувачът прилага два екземпляра от подлежащото на вписване постановление за възлагане. Например при възложени 4 недвижими имота в различни Служби по вписвания се предоставят по два екземпляра от подлежащото на вписване постановление за възлагане за всяка от Службите по вписванията. Когато имотът се намира в район с одобрена кадастрална карта, към акта се прилага скица, скица-проект, схема или схема-проект, издадени от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, или нотариално удостоверени преписи от такива. Купувачът следва да се снабди с документ от службата по Геодезия, картография и кадастър. Вписването се предприемат от купувача незабавно, като се подаде писмена молба до съдията по вписванията от съответната Службата по вписванията.
След плащане на цената от участник, обявен за купувач, се връщат внесените депозити на всички участници, които не са обявени за купувачи. Ако в тримесечен срок от датата на провеждане на търга цената не е платена от участник, обявен за купувач, всеки участник, който не е обявен за купувач, може да изтегли депозита си. Депозитът се възстановява по посочената в предложението банкова сметка. Искането на пълномощник за възстановяване на депозит се удовлетворява, само ако в пълномощното упълномощителят изрично е упълномощил с правото да поиска изтеглянето на депозита. Не подлежи на връщане депозит, внесен от лице, което е обявено за купувач, но не е внесло в срок цената. С този внесен депозит се покриват разноските по търга, а с остатъка се погасява публичното вземане.
От къде мога да се информирам за наличие на тежести, ограничения и/или обезпечителни мерки върху предлаганото за продажба имущество, собственост на лица с непогасени в срок публични вземания?
В случай, че върху придобитото чрез публична продан имущество са наложени обезпечителни мерки, инициативата за тяхното вдигане или заличаване е на купувача. Искането за отмяна на мерките се депозира от купувача пред съответния съдебен изпълнител. Разноските, свързани с отмяната на обезпечителните мерки, наложени по реда на ГПК, са за сметка на купувача.
Публичната продажба чрез търг на НАП може да бъде обжалвана в 3-дневен срок от обявяването на резултатите само от участник в търга, който е предложил по-висока цена от обявения за купувач или цена, следваща на спечелилия търга, когато обявеният за купувач не е имал право да участва в търга.
УСПЕШНА ПОКУПКА НА НЕДВИЖИМ ИМОТ!